آخرین خبرها
خانه / متفرقه / ۵ دانشگاه برتر ایران در سطح بین المللی

۵ دانشگاه برتر ایران در سطح بین المللی

۵ دانشگاه برتر ایران در سطح بین المللی

سایماگو سیستمی است که دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی جهان را براساس عملکرد پژوهشی در قالب مقالاتی که در نشریات معتبر بین المللی چاپ می‌شود، ارزیابی و رتبه بندی می‌کند. در آخرین رتبه بندی منتشر شده توسط سایماگو در سال ۲۰۱۳ میلادی مقالات علمی دانشمندان و پژوهشگران را در بازه زمانی ۲۰۱۱-۲۰۰۷ و براساس اطلاعات موجود در پایگاه اسکاپوس پردازش کرده است. ۷ شاخص مورد توجه در رتبه بندی سایماگو نیز اعلام شده است به طوریکه تعداد کل مدارک منتشرشده در نشریات علمی نمایه شده در پایگاه اسکوپوس، شاخص‌های همکاری بین المللی حاکی از سهم تولیدات علمی یک موسسه که در همکاری با موسسات خارجی تولید شده است، شاخص تأثیر نرمال سازی شده، شاخص انتشارات با کیفیت بالا(Q1)، شاخص تخصص، شاخص نرخ برتری و شاخص رهبری علمی مدنظر قرار می‌گیرد.

رتبه ۵ دانشگاه برتر ایران در سطح بین المللی در رتبه بندی سال ۲۰۱۳ و براساس شاخص برون داد علمی در بازه زمانی ۲۰۱۱-۲۰۰۷، دانشگاه آزاد، دانشگاه تهران، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه صنعتی امیرکبیر به ترتیب ۵ دانشگاه برتر جمهوری اسلامی ایران هستند. رتبه پنج دانشگاه برتر ایران در سطح بین المللی به ترتیب ۸۷، ۲۲۶، ۳۴۸، ۴۳۹ و ۴۹۰ است. رتبه پنج دانشگاه برتر ایران در سطح منطقه خاورمیانه نیز به ترتیب ۱، ۳، ۶، ۹ و ۱۳ است.

۵ دانشگاه برتر ایران ضمن حفظ جایگاه در سطح کشور نسبت به رتبه بندی سال ۲۰۱۲ سایماگو در بازه زمانی ۲۰۱۰-۲۰۰۶، بهبود رتبه قابل ملاحظه‌ای نیز در سطح بین المللی و در سطح منطقه خاورمیانه داشته‌اند. بر اساس این آمار دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان برترین دانشگاه در سطح کشور و خاورمیانه در سال ۲۰۱۳، توانسته است جایگاه خود در سطح بین المللی از ۲۳۰ به ۸۷ را با افزایش۶/۷۲ درصد تولید علمی نسبت به سال ۲۰۱۲ بهبود بخشد.

منبع:www.kanoon.ir

درباره‌ modir

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*