آخرین خبرها
خانه / کنکوری ها / برنامه ۱۲۰ روزه چیست؟

برنامه ۱۲۰ روزه چیست؟

برنامه ۱۲۰ روزه چیست؟

دوران کنکور دورانی است که خیلی از دانش آموزان با برنامه های متفاوت و خاص خودشان آن را شروع می کنند و پیش می روند.دوران سرنوشت سازی که آینده می تواند آینده هر شخص را پایه ریزی کند.
با توجه به دیدگاهی که نسبت به کنکور در چند سالِ اخیر پیدا شده است،افراد زیادی برنامه نویسی می کنند از خود دانش آموز گرفته تا برترین مشاوران سطح کشور،تا دانش آموز بتواند طبق یک برنامه خاص پیش رود و در این مسیر پر پیچ و خم سردرگم و گمراه نشود.
خیلِ کثیری از دانش آموزان هستند که شروع به برنامه ریزی برای خودشان می کنند و درس های مختلف را طبق زمان های مشخص در برنامه جای می دهند ولی…!!!وقتی همین دانش آموز می خواهد برنامه را اجرا کند،واقعا تفاوت اجرای برنامه در عمل را با نوشتن آن روی کاغذ می بیند.
مثلاً دانش آموزی در برنامه ی خود تعیین کرده است که روز دوشنبه از ساعت ۱۸-۱۵ باید صفحه ی ۱۸ تا ۲۳ زیست شناسی سال دوم را بخواند ولی وقتی به ساعت ۱۸ روزِ دوشنبه می رسد می بیند که ۲صفحه یا یک مطلبِ عمیق از آن بحث هنوز مانده و باید آن را بخواند.
همین می شود که باید یک ساعت اضافه تر را برای آن در نظر بگیرد و همین یک ساعت به برنامه-های بعدی لطمه می زند و کل برنامه روز و هفته را هم خراب می کند.
***برنامه ریزی باید هدفمند و طبق استعداد و توانایی و پایه علمی هر فرد صورت پذیرد نه این که برای همه داوطلبان یک نوع برنامه را در نظر داشت و آن را به همه ارائه کرد تا هرکس به سلیقه خود آن را اجرا کند.
هیچ برنامه ای در دوران کنکور نباید برای آزمون و خطا باشد چون لحظه به لحظه ی این دوران آینده هر فرد را رقم می زند.
آزمون و خطا در این دوران برای هر بحثی باید به کل تعطیل شود و دانش آموز به یک برنامه منسجم و هدفمند ایمان بیاورد و به آن اعتماد کند و طبق آن تا کنکور با خیالِ راحت پیش رود و بهترین سرنوشت را برای خود رقم زند.
برنامه ریزی باید با استفاده از تجربه ها صورت گیرد چرا که تجربه ها اند که می توانند به ما بگویند فلان رتبه برتر چه کرد که توانست رتبه تک رقمی یا دو رقمی بیاورد و ما نیز آن را پیش بگیریم و یا تجربه است که بیان می کند کدام راه اشتباه و غلط است و نمی توان از آن نتیجه گرفت،ما نیز یادمان باشد آن اشتباه را تکرار نکنیم.
تجربه عنصر مهم برنامه ریزی است که باید همیشه در برنامه ریزی ها از آن استفاده کرد.
*برنامه ی ۱۲۰روزه ای که رتبه های تک رقمی و دو رقمی کنکور آسان است در سال های اخیر از آن استفاده کردند و توانستند به بهترین شکل از سد کنکور بگذرند شامل چند مرحله است.
دانش آموز قبل از دریافت این برنامه باید آنالیز شود و مشاور در این زمینه (استعداد و توانایی داوطلب،سطح علمی،معدل و…) به شناخت کامل از داوطلب برسد تا نحوه ارائه آن توسط مشاور به بهترین شکل انجام پذیرد.
برای مثال برای دانش آموزانی که پایه بسیار ضعیفی دارند و یا داوطلبانی که سال ها از درس و کتاب-های کنکور دور بوده اند و الآن دوباره پا به عرصه کنکور گذاشته اند،چینش دروس و منابع در مرحله اول به گونه ای انجام می گیرد که دانش آموز با توجه به همان استعاداد و تواییِ خود جهش بسیار عالی پیدا کند تا خود را برای مراحل بعدی برنامه ۱۲۰روزه آماده سازد و از همان اول با برنامه ای روبه نشود که از آن سرباز زند و یا چند روزی را خوب پیش رود و سپس از درس و کنکور کلاً خسته شود.
اما دانش آموزانی که پایه بسیار خوبی دارند نیز مرحله اول به گونه ی ارائه می شود که بسیاری از درس ها باید به طور موازی همراه با مرور هفتگی و ماهانه پیش رود تا از نهایت استعداد و توانایی-هایی که فرد دارد استفاده شود .
***خیلی از دانش آموزان هستند روزانه ۱۴-۱۲ ساعت درس می خوانند ولی وقتی سرِ جلسه آزمون-های آزمایشی شرکت می کنند ، می بینند که با این همه وقتی که برای درس خواندن گذاشته اند نتیجه مطلوب خود را نمی گیرند.ولی ایراد کار کجاست؟
جواب این سؤال بسیار ساده است.مشکل یا در نحوه چینش دروس و منابع در برنامه است و یا نحوه کنکوری مطالعه کردن دروس که با توجه بالا رفتن سطحِ مفهومی و ترکیبیِ کنکور نحوه مطالعه و روش خواندن هر درس بسیار متفاوت شده است.
***همان طور که گفته شد برنامه ۱۲۰ روزه شامل چند مرحله است و هر مرحله با توجه به سطحِ هر داوطلب به روش های گوناگون در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد.

کسانی که دیر شروع کرده اند نگران نباشند:
بسیاری از داوطلبان نگران این هستند که چقدر از بقیه عقب اند و شاید دیگر نتوانند به رتبه های برتر فکر کنند،ولی این فکر کاملاً غلط است.چون برنامه ۱۲۰روزه با توجه به شرایط هر دانش آموز در بازه های زمانی مختلف قابل تغییر است و برای دانش آموزی که حتی وقت کمی تا کنکور نیز داشته باشد قابل اجراست البته که البته این نیازمند ارتباط بیشتر با مشاورانِ تیم استاد یزدانی در بازه های زمانی مختلف و اجرای مو به مویِ تمامی تذکرات و توصیه های آن هاست.
***بعد از برنامه ۱۲۰ روزه برنامه های دوران جمع بندی برای به اوج رسیدن در کنکور و سطح تسلط باید اجرا شود.
***تمامی تذکرها و و توصیه های مشاوران در برنامه ۱۲۰ روزه باید مو به مو اجرا شود تا بهترین تا بهترین نتیجه عایدِ داوطلب گردد و داوطلب با ارائه ابتکار خود در برنامه فقط و فقط به خود لطمه می زند.
***منابعِ مطالعاتی که در برنامه ی ۱۲۰روزه استاد یزدانی توصیه کرده اند حاصل تجربه و جلسات متعدد با رتبه های برتر کنکورهای سال های اخیر است.در جلسات طبق پرسش و پاسخ هایی که از رتبه ها می شود مشکلات و چالش های احتمالی داوطلبان نیز بررسی می شود تا راهِ حلِّ مناسب آن ها نیز بررسی و به دانش آموزان ارائه گردد و لازمه ی استفاده از این تجربه ها ارتباط مداوم داوطلبان با مشاوران تیم مشاوره استاد یزدانی در دوران کنکور است.
 ***هیچ گاه برای شروع دیر نیست،ولی وای از آن که این شروع به  هیچ گاه تبدیل شود*

منبع:http://www.darsdvd.com

درباره‌ modir

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*